Zasłużony Kulturze - Gloria Artis

20 osób zostało uhonorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczenia odebrali wybitni przedstawiciele środowiska filmowego, muzycznego oraz literackiego.
Ubiegły rok był bardzo dobrym czasem dla polskiej kultury, przede wszystkim dzięki państwa aktywności. Na polski film po raz kolejny przyszło kilkanaście milionów ludzi- więcej niż na produkcje amerykańskie. Pod tym względem jesteśmy jedynym krajem w Europie - mówił wręczając medale minister Bogdan Zdrojewski. Jak zaznaczył, możemy być dumni zarówno z dziedzictwa, jak i z tego, co dzisiaj jest przedmiotem pracy artystów. "Takie gremium, jak dziś nagrodzeni, trudno zgromadzić w jednym miejscu. Są to osoby z różnych branż, z różnych aktywności, na bardzo wysokim poziomie. Za wszystkie te działania, które budują radość i refleksje, chcę podziękować. Jednocześnie chcę zaznaczyć, że to nie ja państwu dziękuję - to państwa odbiorcy za moim pośrednictwem składają hołd i wyrazy szacunku - powiedział szef resortu kultury.

Podczas uroczystości, która miała miejsce w gabinecie ministra Bogdana Zdrojewskiego, Złote Medale "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" odebrali:
1. Małgorzata Braunek (Medal w jej imieniu odebrała Orina Krajewska)
2. Hanna Krall
3. Allan Starski

Laureatami Srebrnego Medalu zostali:
4. Piotr Adamczyk
5. Mirosław Baka
6. Ewa Błaszczyk-Janczarska
7. Magdalena Cielecka
8. Marcin Dorociński
9. Janusz Józefowicz
10. Dorota Kędzierzawska
11. Agata Kulesza
12. Jan Kidawa-Błoński
13. Krzysztof Majchrzak
14. Jarosław Mikołajewski
15. Andrzej Sapkowski
16. Maciej Stuhr
17. Wojciech Smarzowski

Brązowe Medale odebrali:
18. Agnieszka Grochowska
19. Katarzyna Janowska

Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" jest nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.