Romeo i Julia

Twórcy:
autor: William Shakespeare
przekład: Jerzy Sito
reż: Ryszard Peryt

scenografia: Andrzej Sadowski
asystent reżysera: Aleksander Kalinowski
choreografia: Zofia Rudnicka
szermierka: Tomasz Grochoczyński
muzyka do piosenek: Tomasz Bajerski

Występują:
Julia - Ewa Błaszczyk
Romeo - Jerzy Pożarowski
Eskalus, książę Werony - Stefan Lewicki

Chór Prologu - Stefan Lewicki
Parys, młody szlachcic, krewny Księcia - Marcin Sławiński
Monteki - Aleksander Kalinowski
Kapuleti - Jan Kulczycki
Merkucjo, kuzyn Księcia, przyjaciel Romea - Krzysztof Wakuliński
Benwolio, kuzyn Montekich, przyjaciel Romea - Jacek Domański
Tybalt, krewny Kapuletich - Waldemar Kownacki
Ojciec Laurenty, franciszkanin - Ryszard Łabędź
Baltazar, służący Romea - Cezary Sokołowski
Samson, służący Kapuletich - Jerzy Matałowski
Piotr, służący Angelii - Andrzej Malec
Aptekarz - Józef Onyszkiewicz
Pani Kapuleti, matka Julii - Anna Chodakowska
Angela - Ewa Ziętek
Rozalina - Grażyna Dyląg

Sztuka przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie. Nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie imieniem Rozalina, Romeo Montecchi dowiaduje się o balu w domu rodziny Capuletich, gdzie ma pojawić się jego wybranka. Udaje się tam wraz z grupą przyjaciół i poznaje Julię – wkrótce dochodzi do pierwszych pocałunków tych dwojga. Pod osłoną nocy Romeo udaje się pod balkon Julii i wyznaje jej miłość; ta jednak – ze względu na mrok – nie wie kto czeka pod balkonem. Odpowiada więc, że jedyną osobą, którą kocha, jest członek zwaśnionego rodu, Romeo Montecchi. Słysząc to młodzieniec postanawia ujawnić swoją tożsamość. Następnego dnia nastolatkowie (Julia ma niespełna 14 lat, a Romeo około 16) biorą ślub w celi ojca Laurentego.


Wkrótce w Weronie dochodzi do konfliktu pomiędzy przyjaciółmi młodzieńców. Pojedynek pomiędzy Tybaltem (krewnym Capuletich) a Merkucjem (przyjacielem Romea) kończy się śmiercią tego ostatniego. Kiedy dowiaduje się o tym sam Romeo, dochodzi do kolejnego pojedynku, tym razem pomiędzy tytułowym bohaterem a samym Tybaltem, w którym Tybalt ginie. Karą za śmierć Tybalta ma być wygnanie Romea. Pani Capuleti informuje Julię, że ta wyjdzie za mąż za Parysa. Nie chcąc popełnić bigamii, Julia wypija otrzymaną od ojca Laurentego miksturę, która wprawia ją w stan podobny do śmierci.

Laurenty chce poinformować o całej sytuacji Romea, jednakże wieści te nie docierają do niego. Na cmentarzu, po zobaczeniu Julii spoczywającej w trumnie, zrozpaczony Romeo podejmuje decyzje o samobójstwie. Dochodzi do przebudzenia Julii, która – widząc śmierć Romea – postanawia przebić swoją pierś sztyletem i również umiera. Ojciec Laurenty tłumaczy przybyłym na miejsce członkom rodzin całe zajście, co prowadzi do pojednania pomiędzy rodami Montecchich i Capuletich.