Fundacja

logo fundacji akogoFUNDACJA "AKOGO?" została założona w 2002 roku przez Ewę Błaszczyk-Janczarską oraz ks. Wojtka Drozdowicza (twórcę programu "Ziarno" w TVP, obecnie proboszcza Pokamedulskiego Kościoła przy UKSW w Lesie Bielańskim).
Celem Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?" jest pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywających w śpiączce. Fundacja wybudowała pierwszą w Polsce klinikę "Budzik", klinikę-wzorzec (na 15 łóżek) przy oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka – Centralnym Szpitalu Dziecięcym w Polsce, gdzie te najcięższe przypadki trafiają.
Pacjent będzie leczony i rehabilitowany nawet do 15 miesięcy po wypadku, według indywidualnego programu, który ustalą wspólnie lekarze, rehabilitanci i rodzice.
zdjęcie kliniki budzik w środku
zdjęcie kliniki budzik

Kliniki takie należałoby potem budować w centralnych miastach Polski – przy dużych placówkach medycznych posiadających odpowiednią infrastrukturę, aby w ten sposób pokryć zapotrzebowanie społeczne na terenie całego kraju.
Jest to poważny problem społeczny, który dotyka nie tylko chore dzieci, ale całe ich rodziny, ludzie czują się osamotnieni, chowają się bezradnie po domach, często dochodzi do tragedii. Nie jesteśmy nastawieni na pomoc indywidualną – bo takie fundacje już istnieją.
Naszym celem jest stworzenie rozwiązań systemowych dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, wymagających długiej, intensywnej, drogiej hospitalizacji i neurorehabilitacji. Od początku naszego istnienia wspieramy Oddział rehabilitacji neurologicznej Centrum Zdrowia Dziecka, przy którym powstała Klinika.
Klinika "BUDZIK", to przedsięwzięcie wymagające tworzenia od podstaw procedur prawno - organizacyjnych i wzorca medyczno - rehabilitacyjnego. Projekt Kliniki "BUDZIK" opracował charytatywnie zespół projektantów reprezentowany przez architektów Jacka Bolechowskiego i Wojciecha Kielskiego.Fundacja "AKOGO?" działa na różnych płaszczyznach. Nasza strona internetowa pomaga rodzicom zdobyć informacje w zakresie schorzeń neurologicznych, skomunikować się z fachowcami, autorytetami medycznymi, rehabilitantami i psychologami. Prowadzimy działalność społeczno-edukacyjną, popularyzując wiedzę, sygnalizując skalę problemu, a także propagujemy nowe rozwiązania medyczne i rehabilitacyjne oraz walczymy o nowe procedury medyczne. Staramy się jednoczyć różne środowiska, firmy i ludzi, którzy zwykle ze sobą konkurują, ale dla spełnienia tego celu łączą się ze sobą. Działając razem, w jednej sprawie, chcemy zamanifestować naszą postawę, opowiadającą się po stronie cywilizacji życia, a nie śmierci.

Statut Fundacji - do pobrania

Strona internetowa fundacji Akogo?

Klinikę "BUDZIK" dedykujemy
Janowi Pawłowi II.
Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w naszych planach i poczynaniach.

logo kliniki budzik klinika budzik klinika budzik klinika budzik